Annak érdekében, hogy egyazon eset kapcsán az illetékes hatóság ne hozzon két különböző határozatot, a dossziékat különösen nagy figyelemmel kell összeállítani.
A prefektúra tájékoztatása szerint az 1990/118-as számú törvény által kodifikált jogok megigényléséhez a típuskérvényt és a szükséges iratokat személyesen vagy postai úton kell eljuttatni azon megye illetékes ügynökségéhez, ahová a kérelmező lakcíme szól, illetve lehet továbbítani e-mailben is – Szatmár megye esetében az aktákat az ajpis.satu-mare@mmanpis.ro címre kell küldeni. Fontos azonban tudni, hogy az e-mailben megküldött dokumentumokat, melyeknek eredetiségéért a kérvényező vállalja a felelősséget, a későbbiekben eredeti példányban is be kell mutatni a területi szervnek, hogy a másolatokra ráüthessék az „Eredetivel megegyező hiteles másolat” pecsétet.
Azok a személyek, akik a kérelem benyújtásának időpontjában már nem rendelkeznek román állampolgársággal, a kérelmeket az utolsó romániai lakóhelytől függően a területileg illetékes hivatalhoz kell leadják, vagy egy meghatalmazott személy útján is benyújthatják azon megye ügynökségéhez, ahol a megbízott is lakik.
A prefektúra ugyanakkor emlékeztet arra, hogy nem részesülhetnek a törvényerejű rendelet által biztosított kedvezményekben azok, akiket emberiség elleni bűncselekményekért ítéltek el, vagy valamilyen fasiszta szervezetben tevékenykedtek. Ez természetesen a gyermekeikre is érvényes.
A kártalanítás megigényléséhez szükséges dokumentumok listája, illetve a letölthető típuskérvény az ügynökség oldalán érhető el. Külföldi állampolgárok és külföldön tartózkodó román állampolgárok esetében a kérelemhez az AJPIS oldalán szereplő dokumentumokon túl mellékelni kell az utolsó romániai lakcímet igazoló iratot, azaz a személyi igazolványt, ha pedig a kérelmező egy megbízott személy közvetítésével nyújtja be, csatolni kell az ő személyi igazolványát és meghatalmazását is.